Antioksidan Nedir?

Öncelikle her canlı yaşamı boyunca oksidasyon yapar. Oksidasyon basitçe; Maddeyi içeren kimyasal reaksiyondur. Oksidasyonun yaşam için birçok hayati fonsiyonda önemi vardır.

Oksidasyon fazla ise; metaller paslanır, gıdalar bozulur. Vücudumuzda da serbest radikaller artar. Yüksek derecede olan serbest radikaller (tek elektronlu atom!) İse moleküller ile reaksiyona girmeye çalışır. Sebebi ise bir elektron daha aramaktadır. Böylece sağlıklı bir hücrenin elektronunu almaya çalışarak; tüm hücrelere ve canlılara zarar verir.

Bu aşamada;

Antioksidanlar; oksit giderici her türlü kimyasal maddeye verilen addır. Bunlar serbest radikaller ile hızlıca bağ kurar, ihtiyaçları olan elektronları verir ve hücrelere zarar vermelerini engeller. Dolaylı olarak; Tümor hücre oluşumunu durdurur, hücre yıkımını azaltır ve sağlıklı hücrelerin oluşumunu destekler.

Antioksidanlar; vücut tarafından üretildiği gibi dışardan gıda yolu ile de alınırlar. Karpuz, Kayısı, Kiraz, Böğürtlen, Bitter çikolata, Çilek, Nar ve nar suyu, Ispanak, Yeşil çay, Ceviz, Yumurta, Ananas, Patlıcan, Fasulye, Barbunya ve Balık en önemli antioksidan kaynağıdır. Dengeli beslenme ile antioksidan yeterli düzeyde alınabilmektedir. Fakat son çalışmalar antioksidanların yüksek dozda verildiklerinde daha yararlı olduğunu gösteriyor.  Bu nedenle bazı durumlarda dışardan mutlaka takviye almalıdır.

Cildimiz için ise; en önemli antoksidanlar Likopen, Koenzim-Q10, Selenyum, C vitamini (Askorbik Asit), E vitamini (Alfa tokoferol), A vitamini ve Flavonoid’dir. Yine dengeli beslenme ile bazı durumlarda antioksidan desteği yeterli olmayabilir. Cilt sağlığı için dışardan antioksidan takviye  alınmalı, günlük kullanılan ürünler de de antioksidan bakımdan zengin ve güçlü ürünler tercih edilmelidir!

What is an Antioxidant?

First of all, every living makes oxidation throughout its life. Oxidation is simply; It is a chemical reaction. Oxidation has many vital functions for life.

If oxidation is excessive; metals rust, food spoils. Free radicals increase in our body. High free radicals (single-electron atom!), On the other hand, try to react with molecules. The reason is it is looking for another electron. Thus, by trying to get the electron of a healthy cell; It harms all cells and living things.

At this stage;

Antioxidants; It is the name given to all kinds of oxidizing chemicals. These quickly bond with free radicals, giving them the electrons they need, and preventing them from damaging cells. Relatively; It stops tumor cell formation, reduces cell destruction and promotes the formation of healthy cells.

Antioxidants; They are produced by the body as well as taken from outside by food. Watermelon, Apricot, Cherry, Blackberry, Dark chocolate, Strawberry, Pomegranate and pomegranate juice, Spinach, Green tea, Walnut, Egg, Pineapple, Eggplant, Beans, Red Beans and Fish are the most important antioxidant sources. Antioxidants can be obtained at a sufficient level with a balanced diet. But recent studies show that antioxidants are more beneficial when given in high doses. For this reason, in some cases, it must be reinforced from outside.

For our skin; The most important anthoxidants are Lycopene, Coenzyme-Q10, Selenium, Vitamin C (Ascorbic Acid), Vitamin E (Alpha tocopherol), Vitamin A and Flavonoid. Again, in some cases with a balanced diet, antioxidant support may not be sufficient. For skin health, antioxidant supplements should be taken from outside, and products that are used daily should be preferred products rich in antioxidants and powerful!